Mida teha kui auto jääb kinni või sõidab kogunisti kraavi? Kõigepealt tuleb loomulikult veenduda, et kõik inimesed autos on terved ning ei vaja kas suuremal või vähemal määral meditsiinilist abi. Kui on selge, et vahejuhtum ühelegi elusolendile kuidagi ohtlik ei ole, siis võiks tegelema hakata oma materiaalse vara ehk autoga.
Kui teil on võimalik auto ohutult kraavist välja lükata, siis võite seda muidugi proovida, kuid väiksemagi kahtluse korral tuleb eelistada puksiiri. Loomulikult tuleks enne sõitmist analüüsida, kas on üldse mõistlik peale õnnetust autoga ise edasi liikuda. Igal juhul on alati kindlam, kui enne liiklusesse naasmist veenduks spetsialist, et edasi liikumine on ohutu ja seda nii inimeste kui ka auto jaoks. Väiksest rikkest võib saada suur ja see kajastub hiljem ka parandustööde arvetes.
Just nimelt puksiir mitte mõni külamees traktoriga. Miks? Seda järgnevalt ka seletame.
1. Traktorijuht ei ole professionaal ning suure hooga autot kraavist välja tõmmates võib see otsa sõita näiteks traktorile või paiskuda koguni uuesti kraavi (seekord siis tee vastasserva). Kogu selle toimingu juures seatakse esiteks ohtu inimelud ning võimalus on, et ka materiaalne kahju tekib kordades suurem kui enne traktoriga pukseerimise alustamist.
2. Valed tehnilised vahendid: Autot tuleb pukseerida õigest kohast ja õigete vahenditega. Seda mitte tehes võib auto küll kraavist ilusti välja saada, kuid sikutamise käigus võib tekkida kahjustusi auto kerele või sildadele.
3. Kaskokindlustus õlledes maksma ei ole nõus. See lause võib teile nalja teha, aga tegelikkuses on ju olukord siililegi selge. Külamehele palgana makstud raha ei ole võimalik kusagilt hiljem tagasi küsida ning kui mõni kahjustus, kriim või viga, mis pukseerimise käigus tekib peaks hiljem ilmsiks tulema, siis pole mitte kedagi süüdistada peale iseenda.
Kui tõesti on juhtunud, et auto iseseisvalt enam edasi liikuda ei saa, siis on alati mõistlik tellida puksiir ja teha kõik ära ametlikult ja korrektselt.