Pakane – akude põline vaenlane
Külmade ilmade saabudes tekib ikka ja jälle probleeme auto akuga. Tänapäeval, kui auto sarnaneb kõigi kompuutrite ja lisavidinatega juba kosmoselaevale, on aku tervis auto üldisele tervisele väga oluline. Usu või mitte, aga tegelikult on selleks, et aku pikemalt vastu peaks võimalik ise päris palju ära teha.
Kui sõidad ainult lühikesi sõite, lülita mõned vidinad välja.
Tänase auto üks kõige suuremaid probleeme on see, et koos käivituse, soenduste, interneti sinihamba ja kõige muuga võtab auto käivitamine ja 15 minutit sellega linnavahel sõitmine rohkem akut, kui generaator suudab tagasi toota. Kuna külma ilmaga käib mootor raskemini ringi ning keemilised protsessid akus on raskendatud, siis jõuab suure tõenäosusega kätte hommik, kus akus pole enam piisavalt särtsu, et kogu seda imevärki käima ajada. Kuigi see ei ole mingi imerohi, aitab veidi kui lühematel sõitudel ainult hädavajalike lisavidinaid sees hoida ning poodi piima järgi võib isegi jala minna.
Nagu inimestele nõnda ka autodele
Pikad jalutuskäigud looduses on hea tervise pant. Nii ka autodega oleks hea iga natukese aja tagant mõni pikem ring teha (1h ja rohkem). Nii saab auto aku ennast korralikult laadida ja ka ülejäänud autole on pikemast sõidust kasu. Lisaks autole on pikast sõidust rõõmu kogu perele, sest saab avastada mõnda looduskaunist kohta või teha tutvust mõne teise Eesti linnaga.
Talveuneks akud tuppa
Sõidukite akud, mis talvel ei sõida nagu mootorratas, hobiauto või murutraktor võiks tõsta talveks kuskile soojemasse kohta ning aega-ajalt võiks neile talve jooksul ka akulaadija külge panna. Siin ei ole abi sellest, kui korra talve jooksul mootor 15 minutiks käima pannakse, sest taaskord kulutab see rohkem akut, kui tagasi toodetakse.
Kui nendest nippidest hoolimata juhtub, et aku siiski ühel hommikul enam ei tööta, siis tõttame sulle rõõmuga appi. 95% juhtudest saame kohapeal uue akuga masina käima ning igapäevased toimetused saavad häiritud minimaalselt – telli käivitusabi teenus!