Kütuseabi

Kuidas arvutada kütusekulu, et ei peaks kütuseabi ootama jääma?

Isegi kui paljudel tänapäeva autodel oskavad auto näidikud Sulle ise öelda, kui palju saab olemasoleva kütusega teed veel läbida, on ju alati see õhkõrn lootus, et “äkki jõuan veel järgmise tanklani välja vedada”. Et Su auto ei saaks halba üllatust teha, kütuse puudusest peatuda ning Su lootusi purustada, anname paar nippi, mis aitavad teha tankimise aja ja koha osas paremaid otsuseid – õpetame, kuidas arvutada välja auto kütusekulu. Nii saad oma sõitusid ning tankimist paremini planeerida ning ei pea kunagi teepervel kütuseabi ootama.

 1. Tangi auto paak pilgeni täis – arvestades hüplikku kütusehinda, võib selline tegu sinu rahakotti natuke näpistada, kuid see on võti täpse arvestuse saamiseks.
 2. Märgi üles läbisõit – enne kui peale tankimist uuesti sõitma hakkad, pane läbisõit kindlasti kirja. Selle nimetame “1. läbisõidu numbriks”.
 3. Sõida tavaliselt – sõida oma sõitusid nii nagu tavaliselt, kuniks kütust on alla poole paagi.
 4. Tangi paak uuesti täis – tee seda samas tanklas kus esimest korda, sest kütusepumpade kalibreering võib olla erinevates kohtades erinev. Jälgi, kui palju kütust täispaagi saavutamiseks kulub.
 5. Märgi enne tanklast väljumist uuesti ülesse läbisõit. See olgu “2. läbisõidu number”.
 6. Nüüd natuke matemaatikat:
 • Lahuta 2. läbisõidu numbrist 1. Siis saad teada, kui palju Sa kahe tankimise vahel sõitsid.
 • Jaga saadud number liitritega, mis kulus teisel korral paagi täitmiseks
 • Ongi läbisõit 1 liitri kohta olemas
Näide 1
1. LÄBISÕIDU

NUMBER= 5678 km

2. LÄBISÕIDU

NUMBER= 5899 km

2. KORRAL TANGITUD LIITRITE ARV= 15
KÜTUSEKULU=(5899km-5678km)/15l=14,7km/l

Selline matemaatika on ju väga lihtne. Siiski on veel eksimisvõimalus – odomeetril võib olla veamäär. Kontrolli et su odomeeter oleks õige:

 • Vali kaardil kaks punkti (alguspunkt ja lõpp-punkt, mille peal hakkad seda testima, peaks olema 5-10 kilomeetrit.
 • Liigu alguspunkti ning sea odomeeter nulli.
 • Sõida lõpp-punkti ning kontrolli, kas odomeeter näitas õiget vahemaad.
 • Kui reaalne vahemaa ning odomeetri näit erinesid, tuleks arvutada veamäär. Selle saad, kui jagad reaalse vahemaa sellega, mida odomeeter näitab.
 • Kui oled leidnud veamäära, korruta see arv eelmises arvutusülesandes saadud tankimiste vahelise vahemaaga. Jagades saadud arv teisel tankimisel täispaagi saamiseks lisatud kütuseliitrite arvuga, saad korrektse kütusekulu.
Näide 2
REAALNE VAHEMAA
=5 KM
ODOMEETRI NÄIT
=4,5 KM
VEAMÄÄR
=5KM/4,5KM=1,1
KÜTUSEKULU=(5899km-5678km)x1,1/15l=16,17km/l

 

Loodame, et selline väike “matemaatikatund” aitab ära hoida olukorra, kus autol jääks planeeritud teekonna lõpetamiseks kütust puudu. Kui selline olukord siiski juhtub helista meile – tuleme kohale ja pakume sulle kütuseabi.