Kas vajad autoabi

Kuidas auto eest hoolitseda, et mitte teepervele jääda

4 põhilist põhjust, miks autoga teepervele jäädakse ning kuidas neid põhjuseid ennetada

Isegi, kui iga auto paistab väljast veidi erinev, on enamus autosid ikkagi ühtmoodi ehitatud. Seetõttu murravad autosid maha tihti ka samad probleemid. Vaatame, mis on põhilised probleemid, miks autoga teepervele jäädakse ning kuidas nendest probleemidest hoiduda.

Enne sõidu alustamist kontrolli kindlasti, et Su autos oleks piisavalt kütust. See on kusjuures enim levinud problem, miks auto enam käivituda ei taha.

  1. Vana aku – Sa ei saa auto akut kaitsta, kui teda ründab talvel külm pakane. Mida saad teha, on vahetada aku välja siis, kui see hakkab nõrgaks jääma (seda saab kontrollida hüdromeetri või refraktomeetriga). Samuti saad alati laadida aku täis siis, kui see seda pole. Mis veel – tuleks üle vaadata, ega akul pole energiakadusid (kas miski võtab akult energiat ka siis, kui auto pole sisse lülitatud).
  2. Katkised pidurid – isegi kui halbade piduritega saab sõita, pole see soovituslik. Kui kuuled kääksumist, kolisemist, tunned auto vappumist või oled raskustes pidurdamisega, vii auto kohe parandusse. Väga kulunud piduriklotsid või rootorid võivad olla täielikuks takistuseks pidurdamisel – ehk põhjuseks õnnetusele.

Et pidurid ei kuluks liiga kiiresti ning peaksid pikemalt vastu:

  • Ära pidurda suurtel kiirustel;
  • Liugle rohkem (ilma gaasi ja pidurita – näiteks kui tead, et varsti tuleb 50 km/h sõiduala ning sõidad kiirusega 70 km/h, lase gaas lihtsalt lahti ning las auto kiirus väheneb iseenesest);
  • Jäta meelde kohad, kus inimesed ebavajaikult pidurdavad, et saaksid planeerida neist möödasõitu;
  • Planeeri peatumisi fooride taga ning hoia silmad lahti kaugemal ees pidurdavate autode jaoks;
  • Vaheta pidurdusvedelikku.
  1. Starteri viga – kui paned võtme pesasse, keerad ja ei kuule midagi (või kuuled klõginat), võib Su autol olla probleem starteriga. Kui see juhtub, proovi panna tööle auto päevatuled või sisetuled – probleem võib olla lihtsalt ka akus. Kui tuled lähevad põlema, tea, et aku on korras ning tõenäoliselt on viga starteris.

Et kulunud starter ei hakkaks kahjustama Su auto üldist tervist, hoia autol silm peal ning vaheta starter välja enne, kui see jõuab täiesti läbi kuluda.

  1. Ülekuumenenud mootor– kui Su auto temperatuurinäidik viskub punasesse osasse, võib olla Su auto mootor ülekuumenemise äärel. Kui nii juhtub, keera konditsioneer kinni ning keera salongiventilaator põhja sooja puhuma. See aitab viia kuuma õhu mootori juurest eemale. Kui jõuad koju, vaata üle, et radiaatoril oleks piisavalt jahutusvedelikku. Kui radiator või mootor üle kuumeneb, ootavad Sind suured auto remondikulud. Niisiis hoia silm peal, et jahutusvedelikku oleks alati piisavalt.

 

Isegi kui hoiad silma peal kõigil nendel neljal punktil ning paljudel teistelgi veel, võib alati midagi ununeda. Kui nii juhtub ja leiadki ennast teepervelt, tead, kes appi tuleb – Puksiiriabi. Kutsu meid kohale!